Geo energia
Ágicka 2005.12.18. 13:42
kellett technikára, büntetésből ki kellett keresnem...enné meg a...
A GEOTERMIKUS ENERGIA
A felszínrõl sugárirányban a Föld középpontja felé haladva 1 km-enként átlag 30oC-szal emelkedik a hõmérséklet, de bizonyos területeken ennél nagyobb a hõmérsékletemelkedés, így Magyarországon is 50-60oC és 2 km mélységben már eléri a 100oC-t. Ez a kõzetek hõtartalmából adódó geotermikus energia. Felszínre hozatala történhet mélyfúrással, hõ formájában, a leggyakrabban azonban gõz vagy termálvíz közvetítésével. Ahol gõz hozható fel, ott a geotermikus energiával elektromos áram termelhetõ, de ilyen terület viszonylag kevés van (elsõsorban Izlandon, Új-Zélandon és az USA-ban), szemben a szinte mindenütt található 30-100oC-os termálvizes területekkel. Magyarország közismerten gazdag hévizekben: különösen a Duna-Tisza közén és a Nagyalföldön jelentõs a hévízkészlet.
Magyarország geotermikus energiavagyonának felmérésére több kísérlet történt. A kapott értékek 4,2 x 1016 és 8 x 1018 KJ között vannak, tehát meglehetõsen eltérõek. Hévízkészletünk legkevesebb 500 milliárd m3-re tehetõ, amibõl kb. 50 milliárd m3 termelhetõ ki. A kitermelés fejlõdését jól mutatja, hogy míg 1979-ben 415, 30oC-nál melegebb vizû termálkút hozott vizet a felszínre, addig 1985-ben a kutak száma már 842 volt, évi 167 millió m3 hozammal, 1987-ben pedig 1016 kút mûködött, naponta 1,25 millió m3, évente pedig kereken 450 millió m3 termálvizet szolgáltatva. Az összkapacitás közel fele (410 m3/perc) fûtési igényt elégített ki, amibõl a mezõgazdaság 253 m3/perc teljesítménnyel részesült. Hazánkban a geotermikus energiafelhasználás 1992-es adat szerint 80-90 ezer tonna kõolaj energiájával volt egyenértékû.
A geotermikus energia a napenergiához hasonlóan korlátlan, el nem fogyó, de azzal ellentétben nem szakaszosan érkezõ, hanem folytonos, viszonylag olcsón kitermelhetõ és a levegõt nem szennyezi. Termálvíz formájában nem mindig kiapadhatatlan, kivéve, ha a hõkinyerés után visszapótlása is megtörténik. A termálvizek többé-kevésbé magas sótartalmuk miatt elfolyásukkal a talaj és a befogadó vizek minõségét jelentõsen ronthatják, viszont nagy elõnyük, hogy - számos talajvízzel szemben - ipari vagy más humán tevékenységbõl származó szennyezéseket nem tartalmaznak.
7.1. A geotermikus energia kitermelése
A legáltalánosabban alkalmazott rendszerekben a termálkútból feltörõ vizet gáztalanítják, ülepítik és sótartalmát részben eltávolítják, majd a felhasználás helyére szivattyúzzák, a lehûlt vizet pedig valamilyen vízáramba, vízgyûjtõbe elvezetik. Ezek a rendszerek egyszerûek, megbízhatóan mûködnek, kis beruházási költséggel létesíthetõk és olcsón üzemeltethetõk, problémájuk azonban, hogy - ha nincs vízutánpótlásuk - a rétegenergia csökkenése következtében idõvel kevesebb vizet adnak. A vízhozam csökkenése különösen jelentõs lehet azokon a helyeken, ahol olaj- és földgázkutak is termelnek, vagy ahol nagy a termálkút-sûrûség.
A csökkenõ víznyomást kompresszorral növelni lehet ugyan, de ez kis hatásfokú és nem gazdaságos eljárás. Alkalmasabbak erre a célra a buvárszivatytyúk, amelyek jó hatásfokkal (50-55%), biztonságosan dolgoznak és a nyomás csökkenését egyre mélyebbre helyezéssel kompenzálják. A legjobb megoldást azonban a kitermelt, lehûlt víz visszasajtolása jelenti (9. ábra), mert így a mély vízszint csökkenését lényegesen mérsékelni, a kutak élettartamát nagymértékben növelni lehet. A búvárszivattyúk elõnye, hogy megfelelõ nyomásszinten (általában a kút felsõ 40-60 m-es szintjén) elhelyezve a vízkõkiválást is megakadályozzák. A régi termálkutak Magyarországon 1987-ben 18-200 millió m3 lehûlt hévizet folyattak el ebbõl a visszasajtolás jelentõsége jól megérthetõ.
9. ábra
Korszerû, túlnyomásos geotermikus fûtõrendszer A korszerû megoldásokban a búvárszivattyúval (9. ábra, 1) felhozott termálvíz nem közvetlenül, hanem hõkicserélõn keresztül normál víznek adja át hõenergiáját. Ehhez a vízkörhöz a terhelés növekedésére is számítva (tél) más fûtõmû melegvize csatlakoztatható, amely mezõgazdasági igénybevételeknél célszerûen biomasszakazán (48. old., 9. ábra, 2) lehet. Ugyanakkor az egész évi kihasználás érdekében a termálvízzel és a kazán gõzével abszorpciós vagy kompresszoros hõszivattyú is mûködtethetõ (9. ábra, 2), amivel nemcsak kiegészítõ hõtermelés, hanem hûtés is megvalósítható. A lehûlt víz másik kúton keresztül visszasajtolható (9. ábra, 3), sótalanítás után öntözésre vagy más célra hasznosítható (9. ábra, 4), de hûtésre is felhasználható, és ekkor másodlagos, kisebb hõtartalmát ismételten kamatoztatni lehet.
Az USA-ban a geotermikus energia hasznosítására egyéb eljárásokat is kidolgoztak. Az egyik - kísérleti - eljárásban a sekély talajrétegek hõenergiáját hasznosítják hõkicserélõként mûködõ csõkígyóval. Egy 15 cm átmérõjû, 64 m hosszú fém csõrendszert fektettek le 1,8 m mélyen vörösagyag talajba, kivezetésekkel a csõrendszer elején és végén, valamint 15 méterenként. A csõrendszerhez egy nagynyomású, közvetlen meghajtású ipari radiálventillátort csatlakoztattak. Ezzel a rendszerrel alacsony hõmérséklet állítható elõ. A Los Alamos ill. a Pacific Northwest laboratóriumok (USA) által kidolgozott ill. kivitelezett technológia a kõzetrétegek hõjére épül. A repesztéssel és robbantással fellazított és ezáltal nagy felületûvé alakított, forró kõzettömegbe mélyfúráson át vizet sajtolnak. A keletkezett gõz egy másik furaton át tör a felszínre, ahol turbogenerátort hajt meg, amely áramot termel. Ez az eljárás homokkõzetben (Nagyalföld) nem alkalmazható. Geotermikus energia nyerésére a felhagyott olajkutak (szárazkutak) is felhasználhatók. A forró, mélybeli kõzetek száraz hõjének közvetlen kitermelésére is van lehetõség.
A termálvíz komoly hátránya a már említett nagy sótartalom, ami elérheti, esetleg meg is haladhatja a 8000 mg/liter értéket. A sók 60-80%-át Na-, Ca- és Mg-hidrogénkarbonát alkotja, amiket a nyomás alatt levõ széndioxid is segít oldatban tartani. A hévízkútban felfelé haladva a nyomás és esetleg a hõmérséklet is annyira csökkenhet, hogy az addig oldott hidrogénkarbonátok egy része vízkõ formájában kiválik. A vízkõlerakódás a kút felsõ részénél és a csõvezetékben is eltömõdést, teljesítménycsökkenést okozhat, különösen ha a víz homokot vagy más üledéket is magával hoz. Vegyszerek (Nalco, Hydrogol, Na-tri-polifoszfát adagolásával a vízkõkiválás megszüntethetõ, de a nyílt termálkutas rendszerekben az elfolyó víz sótartalma a befogadó vizeket öntözésre alkalmatlanná teheti, a vízfolyással kapcsolatba kerülõ talajokon pedig szikesedést okozhat. Ha évente 18-200 millió m3 hévíz folyik el, ez 300-400 ezer tonna sóval terheli az érintett környezetet. Ezért is fontos egyrészt a visszasajtolás, másrészt az indokolatlan vízkivétel megszüntetése.
|