<-----
Ágicka állította össze 2005.12.04. 12:06
Egy kevés az A vitaminról, csak neked, csak most, csak tőlem! Olvasss!!
Szabó Ágnes 8/c
Az A-vitamin:
A vitaminokról, ásványi anyagokról és nyomelemekről szóló sorozatunkban most az A-vitaminról lesz szó, amely a zsíroldékony vitaminok közé tartozik.
Retinolnak is szokták nevezni, amely név abból adódik, hogy a szem ideghártyájának (retina) működéséhez létfontosságú a jelenléte. A szervezetünkbe a táplálékkal kerül be kész formában vagy az A-vitamin valamilyen előanyagaként. Ez utóbbiak közül a béta-karotin a legjelentősebb. A béta-karotin két összekapcsolt A-vitamin molekulából áll, amely a bélben alakul át A- vitaminná. A béta-karotinnak nem csak mint az A-vitamin előanyagának van jelentősége. Erős antioxidáns hatással rendelkezik, védi a sejteket határoló membránrendszerek épségét a reaktív szabad gyökökkel szemben.
Az A-vitamin élettani hatásai
- A látás: a retina fényérzékeny sejtjeiben A-vitamin szükséges a fény hatására keletkező ingerület létrejöttéhez, azaz a képalkotáshoz. A-vitamin hiányában először a szürkületi látás, a szem sötéthez való alkalmazkodása romlik. Ha az A-vitamin hiány továbbra is fennáll, az erős fényben való látás is károsodik, súlyos, hoszszantartó hiány esetén a folyamat megfordíthatatlanná válhat, ami teljes vakságot okozhat.
- A bőr és a nyálkahártyák: csak A-vitamin jelenlétében képesek épségüket és működőképességüket megőrizni. Az A-vitamin hiánya a nyáktermelő sejtek számának csökkenését, a bőr kiszáradását, elszarusodását idézi elő. A bőr és a nyálkahártyák sérülékennyé és fertőzésre hajlamossá válnak.
A-vitamin hiányra jellemző tünetek:
- A szem sötéthez való alkalmazkodása romlik
- A bőr szárazzá válik, a faggyúmirigyek eltömődnek
- Gyakori fertőzések a légutakban, húgyszervekben
- Gyomor-, bélrendszeri panaszok, étvágycsökkenés, hasmenés
|